4.5 (90.67%) 15 vote[s]

Oczekiwana wartość zakładu pokazuje, ile możemy oczekiwać wygranej (średnio) na zakład, i jako taka jest najcenniejsza kalkulacja, jaką może obstawić gracz porównując kursy bukmacherskie. Jak obliczyć oczekiwaną wartość w zakładach sportowych, aby przewidzieć wygrane? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć.

Prosty przykład wartości oczekiwanej (EV) wprowadzonej w życie – gdybyś postawił 10 $ na głowy w rzutach monetą, a otrzymasz 11 $ za każdym razem, gdy dobrze to zrobisz, EV wyniesie 0,5.

Oznacza to, że jeśli miałbyś robić ten sam zakład w kółko, możesz oczekiwać, że wygrasz średnio 0,50 $ za każdy zakład o wartości 10 USD.

Jak obliczyć oczekiwaną wartość EV

Formuła obliczania Oczekiwanej wartości jest stosunkowo łatwa – po prostu pomnóż swoje prawdopodobieństwo wygranej z kwotą, jaką możesz wygrać na postawienie zakładu, i odejmij prawdopodobieństwo przegranej pomnożonej przez stratę na zakład:

(Prawdopodobieństwo wygranej) x (Kwota wygrana na zakład)

– (Prawdopodobieństwo przegranej) x (Kwota stracona na zakład)

Aby obliczyć oczekiwaną wartość zakładów sportowych, możesz wypełnić powyższą formułę dziesiętnymi kursami z kilkoma obliczeniami:

  1. Znajdź kursy dziesiętne dla każdego wyniku (wygrana, przegrana, remis)
  2. Oblicz potencjalne wygrane dla każdego wyniku, mnożąc stawkę przez dziesiętne, a następnie odejmuj stawkę.
  3. Podziel 1 przez szanse wyniku, aby obliczyć prawdopodobieństwo tego wyniku
  4. Zastąp te informacje powyższym wzorem.

Na przykład, gdy Manchester United (1.263) gra Wigan (13.500), z remisiem na 6.500, zakład o 10 $ na Wigan, aby wygrać, dałby potencjalną wygraną w wysokości 125 $, z prawdopodobieństwem, że stanie się to na poziomie 0,074 lub 7,4%.

Prawdopodobieństwo tego wyniku nie jest sumą Man Utd i remisu, lub 0,792 + 0,154 = 0,946. Kwota stracona na zakład to początkowy zakład – 10 USD. Dlatego pełna formuła wygląda następująco:

(0,074 x 125 USD) – (0,946 x 10 USD) = – 0,20 USD

Wartość EV jest ujemna dla tego zakładu, co sugeruje, że stracisz średnio 0,20 USD za każde postawione 10 USD.

Jaka jest oczekiwana wartość dla zakładów sportowych Pomoc?
Pamiętaj, że ujemny EV nie oznacza, że ​​stracisz pieniądze. W przeciwieństwie do rzutów monetą, kursy bukmacherskie są subiektywne, a zatem jeśli przechytrzysz bukmachera, prawdopodobnie zarobisz pieniądze.

Jeśli obliczysz własne prawdopodobieństwo meczu, które różni się od domniemanego prawdopodobieństwa kursów, możesz zobaczyć, gdzie znaleźć pozytywną EV, a więc najlepszą szansę na wygraną.

Na przykład, szanse wskazują, że Wigan ma tylko 7,4% szans na wygraną. Jeśli obliczysz (może używając systemu takiego jak rozkład Poissona ), że Wigan ma 10% szans na wygraną, EV za zakłady na wygraną w Wigan skacze do 3,26 $.

Jest to również doskonały środek do porównywania kursów w arbitrażu, o czym jest mowa w naszym artykule Co to jest arbitraż zakładów .

Obliczanie EV zakładów daje graczom więcej informacji o wartości ich bukmachera. Podczas gdy nisko-marginesowi bukmacherzy tacy jak Pinnacle mają EV o wartości około – 0,20 $, typowe zakłady bukmacherskie nierzadko zdarzają się w cenie – 1,00 $ – za każde 10 $ stawki prawdopodobnie stracisz 1 $.

Comments are closed.