Mistrzostwa Świata 2021 w kolarstwie szosowym

27 września, 2021 Aktualności 0
Mistrzostwa Świata w kolarstwie szosowym 2021

Rok 2021 to czas wielkich imprez kolarskich. Poza klasycznymi Tourami, w kalendarzu pojawiły się również Igrzyska Olimpijskie w Tokio oraz Mistrzostwa Świata w kolarstwie szosowym, które w tym roku organizowane były w Belgii. Największe powody do radości sprawiła Polakom Katarzyna Niewiadoma, która zdobyła brązowy medal w wyścigu ze startu wspólnego, przegrywając walkę o złoto na samym finiszu.

Znakomita jazda i pierwszy indywidualny medal Mistrzostw Świata dla Katarzyny Niewiadomej

Kobiecy wyścig ze startu wspólnego rozegrany został 24 września. Polscy kibice mogli mieć po cichu nadzieję na to, że Katarzyna Niewiadoma włączy się do walki o najwyższe pozycje. Świeżo w pamięci mieliśmy jej dobry występ na tegorocznych Mistrzostwach Europy, gdzie zajęła pechowe – 4 miejsce. Tym razem miała dużo więcej szczęścia, któremu pomogła, i ostatecznie zdobyła brązowy medal po pasjonującej walce na finiszu. Przez cały wyścig Katarzyna Niewiadoma plasowała się w czołówce, jednak peleton jechał bardzo równo i brakowało możliwości na odskoczenie od rywalek, które dobrze jej pilnowały. W podobnej sytuacji znajdowały się również pozostałe faworytki, dlatego o końcowej klasyfikacji wyścigu musiał zadecydować finisz z większej grupy.

Ostatecznie liczyła ona kilkadziesiąt zawodniczek. Na ostatnich metrach swoją moc pokazała Polka, jednak musiała ona uznać wyższość dwóch rywalek i ostatecznie zakończyła wyścig na trzecim miejscu, dzięki czemu zdobyła swój pierwszy indywidualny medal Mistrzostw Świata. Mistrzynią Świata została Włoszka Elisa Balsamo, a srebrny medal wywalczyła Holenderka Marianne Vos. Na uwagę zasługuje postawa całej polskiej drużyny i wsparcie pozostałych zawodniczek, które wspólnie zapracowały na ten ogromny sukces swojej liderki. W rywalizacji udział wzięły również Karolina Kumięga (51 miejsce), Marta Lach (53), Marta Jaskulska (68), Aurelia Nerlo (72) oraz Karolina Karasiewicz (97)

Katarzyna Niewiadoma w swoim dorobku ma również brązowy medal drużynowy z 2015 roku, gdy wywalczyła go w drużynie Rabo Liv Women Cycling Team.

Julian Alaphilippe z Francji obronił tytuł Mistrza Świata ze startu wspólnego

Wiele emocji dostarczył kibicom wyścig ze startu wspólnego mężczyzn, w którym udział wzięli najlepsi kolarze świata. Tytułu bronił Julian Alaphilippe z Francji, który ponownie obrał znakomitą strategię. Przez cały wyścig trzymał się w czołówce po to, by na ostatnich kilometrach indywidualnie zaatakować, co przyniosło mu spektakularny sukces i obronę mistrzowskiego tytułu. Ostatecznie na metę dojechał z przewagą 32 sekund nad grupą pościgową i wywalczył drugie złoto z rzędu. Znakomicie oglądało się również walkę o pozostałe medale Mistrzostw, gdzie w walce o dwa krążki pozostało 4 kolarzy. Ostatecznie srebro po pasjonującym finiszu wywalczył Dylan van Baarle z Holandii, a brązowy medal zdobył Duńczyk Michael Valgren. Na ostatnich metrach rywalizację z nimi przegrali Belg Jasper Stuyven (4 miejsce) i Amerykanin Neilson Powless (5).

W rywalizacji mieliśmy okazję oglądać polską drużynę z liderem Michałem Kwiatkowskim na czele. Ostatecznie Polacy nie odegrali znaczących ról w tym wyścigu i zajęli odległe miejsce. Były mistrz świata, czyli popularny “Kwiatek” ukończył rywalizację na 36 miejscu ze stratą 6 minut i 27 sekund. Zaledwie 4 sekundy po nim na metę dojechał Cesare Benedetti, który zajął 46 miejsce. W wyścigu udział wzięli również Michał Gołaś, Maciej Bodnar, Stanisław Aniołkowski i Łukasz Owsian, jednak nie dojechali oni do mety i wycofali się w trakcie rywalizacji.

Filippo Ganna ponownie najlepszy w jeździe indywidualnej na czas

Wielkiego wyczynu na Mistrzostwach Świata dokonał Włoch Filippo Ganna, który obronił tytuł Mistrza Świata w jeździe indywidualnej na czas i tym samym zdobył już swój trzeci z rzędu medal w tej konkurencji. Dwa lata temu zajął trzecie miejsce, więc w dorobku ma już dwa złote i jeden brązowy medal. Włoch ponownie okazał się bezkonkurencyjny. Na linii mety okazał się lepszy o ponad 5 sekund od drugiego w klasyfikacji Wouta Van Aerta z Belgii, który zdobył srebrny medal. Podium uzupełnił kolejny z Belgów – Remco Evenepoel, który stracił do złotego medalisty ponad 43 sekundy. W rywalizacji, jako jedyny z Polaków, udział brał Michał Kwiatkowski. Ostatecznie wyścig ukończył na 24 miejscu, a Filippo Ganna wyprzedził go o 3 minuty i 10 sekund.

Holenderki zdominowały indywidualną jazdę na czas kobiet. Złoto dla Ellen van Dijk

Zgodnie z przewidywaniami, jazda indywidualna na czas wśród kobiet została zdominowana przez reprezentantki Holandii. Jedną z faworytek tej konkurencji była Ellen van Dijk, która przed startem miała w dorobku już 4 medale w tej konkurencji, w tym złoto z 2013 roku. Tym razem ponownie okazała się bezkonkurencyjna, a w klasyfikacji końcowej wyprzedziła drugą zawodniczkę o ponad 10 sekund. Srebro wywalczyła reprezentantka Szwajcarii Marlen Reusser, która o blisko 14 sekund wyprzedziła na mecie trzecią zawodniczkę. Brązowy medal również powędrował do Holandii i zawisł na szyi Annemiek van Vleuten, która w dorobku ma już dwa złote medale w tej konkurencji na Mistrzostwach Świata oraz tegoroczne złoto olimpijskie.

W gronie kobiet rywalizowały również dwie polskie zawodniczki. Obie ukończyły rywalizację ze zbliżonymi czasami. Karolina Karasiewicz straciła do Mistrzyni Świata 3 minuty i 4 sekundy i zajęła 20 miejsce. Jedną lokatę niżej sklasyfikowano Martę Jaskulską, która straciła do pierwszego miejsca ponad 3 minuty i 6 sekund.

Niemcy wygrali sztafetę mieszaną. Tony Martin kończy karierę z dorobkiem 8 złotych medali Mistrzostw Świata

Na tegorocznych Mistrzostwach Świata w kolarstwie szosowym rozgrywanych w Belgii, odbyła się mieszana sztafeta w jeździe na czas. W każdej z drużyn narodowych występowało po 3 kolarzy i 3 kolarki. Ostatecznie bezkonkurencyjni okazali się Niemcy, w których składzie wystąpił weteran Tony Martin. Tym startem kończył swoją bogatą karierę w światowym peletonie i udało mu się wywalczyć 8 złoty medal Mistrzostw Świata. Wcześniej zdobył 4 złote medale w jeździe indywidualnej na czas oraz 3 złote krążki w męskiej drużynie. To wybitna postać w historii światowego kolarstwa, dlatego należą mu się słowa uznania. W gronie złotych medalistów w sztafecie niemieckiej znaleźli się również Lisa Brennauer, Lisa Klein, Mieke Kroeger, Nikias Arndt i Max Walscheid.

Srebrny medal zdobyli Holendrzy, którzy stracili do Niemców blisko 13 sekund. W składzie srebrnych medalistów znaleźli się Riejanne Markus, Ellen van Dijk, Annemiek van Vleuten, Koen Bouwman, Bauke Mollema i Jos van Emdem. Trzecie miejsce wywalczyła reprezentacja Włoch, która straciłą do Holendrów blisko 25 sekund i o zaledwie 0,05 sekundy wyprzedziła Szwajcarów. We włoskiej sztafecie mieszanej wystąpili Marta Cavalii, Elena Cecchini, Elisa Longo Borghini, Edoardo Affini, Filippo Ganna i Matteo Sobrero.

Reprezentacja Polski zajęła 10 miejsce w tej rywalizacji ze stratą ponad 3 minut i 23 sekund do zwycięzców. Nasze barwy w sztafecie reprezentowali Karolina Karasiewicz, Karolina Kumięga, Aurela Nerlo, Filip Maciejuk, Damian Papierski i Bartosz Rudyk.

Podsumowanie męskich dyscyplin młodzieżowych

Na Mistrzostwach Świata 2021 w kolarstwie szosowym rozegrano również wyścigi męskie w kategorii do lat 23 oraz juniorów. Poniżej wyniki poszczególnych startów.