Podsumowanie Tour de France 2021

19 lipca, 2021 Aktualności 0
Tour de France 2021

Za nami Tour de France 2021, czyli jeden z tegorocznych wielkich tourów kolarskich. Jak co roku, zmaganiom kolarzy na trasach tego prestiżowego wyścigu wieloetapowego towarzyszyły ogromne emocje. Zapraszamy Wa na krótkie podsumowanie jednego z najważniejszych wyścigów kolarskich w historii i ostatniego przetarcia dla kolarzy przed startem w Igrzyskach Olimpijskich Tokio 2020. Rywalizacja w TdF 2021 rozpoczęła się 26 czerwca i przez 3 tygodnie mogliśmy kibicować najlepszym kolarzom świata. Podczas tego wyścigu, bezsprzecznie narodziła się legenda.

Wielki Tadej Pogačar

To bezsprzecznie był wyścig Słoweńca Tadeja Pogačara. Zawodnik ten bronił tytułu wywalczonego przed rokiem i ponownie ukończył Tour de France w żółtej koszulce lidera. To ogromny sukces tego niespełna 23-letniego kolarza, który tym samym został najmłodszym zawodnikiem w historii, który dwukrotnie wygrał już francuski klasyk wieloetapowy. W trakcie Tour de France 2021 wygrał on trzy wyścigi etapowe, a najlepszy był kolejno na trasach 5, 17 i 18 etapu. Oprócz zwycięstwa w najważniejszej klasyfikacji, Pogačar zdominował również rywalizację w klasyfikacji młodzieżowej i górskiej, czyli zdobył aż trzy tytuły. Na uwagę zasługują nie tylko osiągnięcia Słoweńca, ale również styl w jakim je zdobył. Od początku do końca dominował nad resztą stawki. To sprawiło, że w młodym wieku stał się prawdziwą legendą kolarstwa i jednym z głównych kandydatów do zdominowania światowego peletonu w najbliższych latach. Warto zwrócić uwagę na to, że jednym z kluczowych pomocników w zespole UAE Team Emirates, który reprezentuje Pogačar, był Polak Rafał Majka. Walnie przyczynił się on do wielkiego sukcesu klubowego kolegi.

Wielki powrót Marka Cavendisha

Rozgrywany niedawno Tour de France 2021 zostanie również zapamiętany ze świetnego występu Marka Cavendisha, który po kilku latach bez sukcesów, wrócił do czołówki peletonu w świetnym stylu. Brytyjczyk ma już 36 lat, jednak jego ostatnie występu potwierdzają tezę, że wiek to tylko liczba. Kolarz ten pewnie wygrał klasyfikację punktową TdF 2021 i pokazał, że wciąż trzeba się z nim liczyć, również w kontekście zbliżających się wyścigów na Igrzyskach Olimpijskich. Poza zwycięstwem w klasyfikacji punktowej, Mark Cavendish okazał się również najszybszym kolarzem na czterech etapach tegorocznego francuskiego touru. Brytyjczyk wygrał cztery sprinty na finiszach etapów nr 4,6,10 i 13. Po tych sukcesach, zawodnik grupy Deceuninck-Quick Step ma już 34 zwycięstwa etapowe w historii swoich startów w Tour de France. To musi robić wrażenie, a ostatnia forma każe przypuszczać, że nie powiedział on jeszcze ostatniego słowa. Wspólnie z Pogačarem zdobyli oni wszystkie cztery koszulki za zwycięstwa w poszczególnych klasyfikacjach TdF 2021.

Wyścig pod znakiem groźnych wypadków

Niestety tegoroczny Tour de France zostanie również zapamiętany jako wyścig wielu, często poważnych, kraks kolarskich. Ostatecznie rywalizacji nie ukończyło aż 43 kolarzy, z czego większość z nich ucierpiała w wypadkach. Wśród nich znajdują się tak uznani zawodnicy jak Peter Sagan, Caleb Ewan, czy też Primož Roglič. Największym echem odbiła się kraksa z 1 etapu, gdzie 31-letnia kibicka weszła na drogę i spowodowała poważny wypadek kilkudziesięciu zawodników. Następnie ukrywała się ona przed organami ścigania, po czym po upływie kilku dni sama zgłosiła się na policję. Z aktualnych informacji wynika, że kolarze poszkodowani w wypadku mogą wnieść sprawy w sądzie o odszkodowanie od tej nierozważnej kibicki, choć w jej przypadku pasują również bardziej skrajne określenia.

Eksplozja firmy Belga i nieoczekiwane rozstrzygnięcia

Tegoroczny Tour de France przyniósł nam również sporo nieoczekiwanych rozstrzygnięć. Na uwagę zasługuje również występ Belga Wouta van Aerta. Zawodnik grupy Team Jumbo-Visma wygrał 3 etapy, które były bardzo zróżnicowane pod kątem długości i kąta nachylenia. To jeszcze bardziej podnosi rangę tego wyczynu. Nieoczekiwanie ułożyła się również pierwsza dziesiątka w końcowej klasyfikacji, w której znaleźli się między innymi Jonas Vingegaard, Ben O’Connor, czy też Alexej Lutsenko. Warto podkreślić również wyczyn Słoweńca Mateja Mateja Mohoriča, który odniósł zwycięstwo etapowe, dzięki czemu wygrał już pojedyncze etapy na trzech wielkich tourach. To 103 kolarz w historii z takim osiągnięciem. Kolejna ciekawa statystyka to fakt, że aż 11 z 19 etapów rozgrywanych ze startu wspólnego, zakończyło się samotną ucieczką.

Jak spisali się Polacy?

W tegorocznym Tour de France udział brało dwóch Polaków. Mowa tu Rafale Majce i Michale Kwiatkowskim, którzy w swoich zespołach mieli pełnić odpowiedzialne role pomocników dla liderów. Jak się z tego wywiązali? Rafał Majka był jednym z głównych pomocników Tadeja Pogačara i wywiązał się z tego znakomicie, ponieważ Słoweniec obronił tytuł i ponownie został najlepszym kolarzem w wyścigu wieloetapowym Tour de France. Ostatecznie Majka zajął 34 miejsce w klasyfikacji generalnej. Jego najlepszym indywidualnym występem etapowym było 16 miejsce na 18 etapie. Michał Kwiatkowski pełnił rolę wsparcia dla Richarda Carapaza z zespołu Ineos Grenadiers. Ostatecznie spisał się również bardzo dobrze, ponieważ Ekwadorczyk zajął 3 miejsce w klasyfikacji generalnej wyścigu. Michał Kwiatkowski dojechał na metę jako 68 zawodnik touru, a jego najlepszym indywidualnym występem było 22 miejsce na 11 etapie wyścigu.

Najlepsza 10 klasyfikacji generalnej Tour de France 2021

Tegoroczny Tour de France obfitował w niezwykłe rozstrzygnięcia, czego efektem jest skład najlepszej 10 klasyfikacji generalnej. Oczywiście Tadej Pogačar był jednym z głównych faworytów i jego zwycięstwo nie może dziwić, ale układ pozostałych miejsc już tak. Poniżej przedstawiamy najlepszą 10 klasyfikacji generalnej wyścigu kolarskiego Tour de France 2021:

1. Tadej Pogačar (Słowenia, UAE Teams Emirates)
  2. Jonas Vingegaard (Dania, Jumbo-Visma)