Tour de Pologne 2021 – trasa, etapy, terminarz

Tour de Pologne 2021 – trasa, etapy, terminarz

1 sierpnia, 2021 Aktualności 0
Tour de Pologne 2021

W sierpniu tego roku odbędzie się już 78 edycja wyścigu kolarskiego Tour de Pologne. Ponownie wyścigi dookoła Polski został sklasyfikowany jako impreza o kategorii 2.UWT i należy do prestiżowego cyklu UCI World Tour 2021, czyli kolarskiej ligi mistrzów. Warto sprawdzić, co już wiadomo o wyścigu, kiedy się odbędzie oraz gdzie rozegrane zostaną poszczególne etapy. Zapraszamy do zapoznania się z zebranymi przez nas informacjami.

Kiedy odbędzie się Tour de Pologne 2021? Terminarz TdP

Tegoroczna edycja wieloetapowego wyścigu kolarskiego Tour de Pologne odbędzie się w Polsce od 9 do 15 sierpnia. Będzie to jedna z pierwszych imprez kolarskich po Igrzyskach Olimpijskich w Tokio 2020, dlatego do ostatniej chwili nie będą znane ostateczne listy startowe poszczególnych zespołów. TdF 2021 tradycyjnie na starcie powinien zgromadzić czołowych kolarzy świata, w tym również najlepszych polskich zawodników. Jak zwykle przed naszą publicznością będą chcieli oni pokazać się z jak najlepszej strony i włączyć się w walkę o czołowe lokaty. Wyścig Tour de Pologne to sportowe dziecko wybitnego polskiego kolarza – Czesława Langa, który wciąż czuwa nad tym, by wszystko było dopięte na ostatni guzik.

Jak będzie wyglądała trasa Tour de Pologne 2021?

Już niedługo rusza Tour de Pologne 2021. Trasa wyścigu dookoła Polski jest już dobrze znana, dlatego warto ją przybliżyć kibicom oraz innym zainteresowanym osobom. Wyścig rozpocznie się 9 sierpnia 2021 i wystartuje w Lublinie. Meta przewidziana jest jest 15 sierpnia w Krakowie. Jak będą wyglądać poszczególne etapy?

Etapy Tour de Pologne 2021:

  • Etap 1: Lublin – Chełm

Pierwszy etap Tour de Pologne 2021 wystartuje w Lublinie i zakończy się w Chełmie. Cała trasa wynosić będzie 216 kilometrów. Już pierwszy etap powinien dostarczyć sporo emocji, ponieważ poprowadzony jest po bardzo malowniczych terenach lubelskiego Roztocza. Finisz przewidziany jest pod niewielkie wzniesienie i będzie poprowadzony po bruku, który rządzi się swoimi prawami. Będzie to dobra szansa do zwycięstwa dla wytrawnych sprinterów.

  • Etap 2: Zamość – Przemyśl

Drugi etap rozpocznie się w Zamościu i skończy w Przemyślu. Będzie nieco krótszy, a jego dystans to blisko 201 kilometrów. Na trasie na kolarzy czeka wymagający podjazd na finiszu, który ma 2 kilometry długości. Organizatorzy przewidują, że już tu mogą być rozdane pierwsze karty w walce o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej wyścigu i uaktywnić się powinni liderzy grup.

  • Etap 3: Sanok – Rzeszów

Trzeci etap tegorocznego Tour de Pologne odbędzie się na trasie od Sanoka do Rzeszowa. Cała trasa będzie pofałdowana, a kolarze na przemian będą musieli podjeżdżać pod wzniesienia lub zjeżdżać z górki. Finisz przewidziany jest na płaskim odcinku, co również powinno premiować sprinterów. Dystans do pokonania na tym etapie to ponad 226 kilometrów.

  • Etap 4: Tarnów – Bukowina Resort

Czwarty etap będzie nieco krótszy, jednak poprowadzony został po bardziej górzystych terenach. Kolarze pokonają dystans ponad 160 kilometrów pomiędzy Tarnowem i Bukowiną Tatrzańską, która znana jest również kibicom z ostatniej edycji Tour de Pologne. Duże przewyższenia i imponujące podjazdy to znak rozpoznawczy tego etapu.

  • Etap 5: Chochołów – Bielsko Biała

Kolejny etap odbędzie się na trasie od Chochołowa nad Czarnym Dunajcem do Bielsko-Białej. Długość tego odcinka wyścigu to blisko 173 kilometry. Odpowiedzialny za przygotowanie tego etapu i wyznaczenie trasy jest były kolarz Przemysław Niemiec. Możliwe, że to na tym etapie rozstrzygnie się to, kto w końcowych dwóch etapach zostanie będzie faworytem do wygrania całej imprezy.

  • Etap 6: Katowice – Katowice (czasówka)

Popularna czasówka zostanie rozegrana w Katowicach i będzie miała 18 kilometrów długości. To prawdziwy etap prawdy, gdzie faworyci mogą dużo zyskać, ale również dużo stracić. Meta czasówki przewidziana jest przy katowickim Spodku, czyli jednym z najpopularniejszych miejsc w stolicy województwa śląskiego.

  • Etap 7: Zabrze – Kraków

Ostatni, siódmy, etap tegorocznego Tour de Pologne rozpocznie się w Zabrzu, a meta całego wyścigu przewidziana jest na krakowskich błoniach. Ostatni etap wynosił będzie 145 kilometrów, a jego ostatnim odcinkiem będzie pięciokilometrowa pętla. Zostanie ona rozegrana na ulicach Krakowa, dzięki czemu kolarzy na końcowych metrach będą mogły dopingować prawdziwe tłumy.

W przypadku Tour de Pologne 2021, etapy powinny być bardzo emocjonujące od samego początku zmagań. Na starcie zobaczymy czołowych kolarzy świata, którzy powalczą o prestiżowe zwycięstwo w wyścigu dookoła Polski.

Kogo zobaczymy na starcie Tour de Pologne 2021?

W wyścigu Tour de Pologne 2021 wezmą udział profesjonalne drużyny, które wchodzą w skład UCI WorldTeams. To 19 najlepszych drużyn kolarskich, które na co dzień ścigają się w najbardziej prestiżowych imprezach kolarskich. Wśród tych drużyn warto wymienić między innymi UAE Team Emirates, Movistar Team, Jumbo-Visma, AG2R Citroen Team, Ineos grenadiers, czy Cofidis. Poza zespołami z UCI WorldTeams, organizatorzy touru przyznali również trzy dzikie karty. Pierwszą z nich otrzymała reprezentacja Polski, a dwie kolejne trafiły do przedstawicieli dywizji UCI ProTeam, czyli bezpośredniego zaplecza kolarskiej elity. Są to belgijski zespół Alpecin-fenix oraz rosyjski Gazprom-RusVelo.

O co powalczą kolarze w Tour de Pologne?

Oczywiście najważniejszym trofeum do zdobycia w Tour de Pologne 2021 jest zwycięstwo w klasyfikacji generalnej. Ponadto kolarze powalczą również o zwycięstwo w klasyfikacjach najlepszego sprintera, najlepszego górala oraz najbardziej aktywnego kolarza. Ponadto rywalizacja będzie toczyła się o miano najlepszego zespołu w klasyfikacji drużynowej. Na każdym z 7 etapów kolarze powalczą o indywidualne zwycięstwa etapowe, które również są dodatkowo premiowane. W związku z tym jest o co walczyć, dlatego 78. edycja Tour de Pologne zapowiada się bardzo ciekawie.

Kto broni tytułu?

Rok temu odbyła się 77 edycja kolarskiego wyścigu wieloetapowego Tour de Pologne. Zwycięzcą klasyfikacji generalnej był Belg Remco Evenepoel z grupy Deceuninck-Quick Step, który będzie bronił tytułu. Kolejne miejsca na podium zajęli Duńczyk Jakob Fuglsang z Astana Pro Team oraz Simon Yates z Mitchelton-Scott. Klasyfikację górską wygrał Patryk Stosz, a najlepszym sprinterem został Słoweniec Luka Mezgec. Najbardziej aktywnym kolarzem minionej edycji był Michał paterski, a klasyfikację drużynową zdominował zespół Mitchelton-Scott. Najlepszym Polakiem w klasyfikacji generalnej był Rafał Majka.

Czego oczekujemy po Tour de Pologne 2021?

Zbliżająca się edycja Tour de Pologne na pewno będzie wyjątkowa. Zostanie rozegrana tuż po zakończeniu Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020, które wyjątkowo zostały przesunięte o rok ze względu na pandemię koronawirusa. To sprawia, że na starcie może zabraknąć kilku ważnych postaci kolarskiego peletonu, jednak mimo wszystko rywalizacja powinna być bardzo emocjonująca. Przede wszystkim oczekujemy jak najlepszej postawy polskich kolarzy, którzy mogą zaznaczyć swoją obecność w światowym peletonie. Może to być dla nich wielka szansa, dzięki której zostaną dostrzeżeni i otrzymają angaż w jednej z topowych drużyn. Trzymamy kciuki za bezpieczne rozegranie wyścigu i wiele emocjonujących chwil na jego trasie.