Koniec działalności CCC Team i CCC Development Team

Koniec działalności CCC Team i CCC Development Team

14 stycznia, 2021 Aktualności 0
Zakończenie działalności CCC Team oraz CCC Development Team

Rok 2020 był bardzo trudny nie tylko na sportowców, ale również dal wielu firm. Skutki globalnej pandemii koronawirusa odczuwane będą jeszcze przez lata, a jednym z nich jest zapaść światowej gospodarki i mniej pieniędzy w obiegu. Sytuacja ta bardzo dotknęła również indywidualnych sportowców oraz drużyny sportowe, w tym również kolarskie, gdzie odpływ sponsorów był bardzo widoczny. Wiąże się to również z tym, że sport na pewien czas został zawieszony, dzieli sponsorowanie sportu przestało być opłacalne.

CCC Development Team zakończyło działalność ostatniego dnia 2020

Wraz z odpływem głównego sponsora, swoją działalność zakończyła między innymi zawodowa grupa kolarska CCC Development Team, która występowała na zapleczu kolarskiej elity. Historia tej grupy sięga aż 20 lat podczas których mogliśmy podziwiać kolarzy polskiego zespołu, który w światowym peletonie występował w charakterystycznych pomarańczowych koszulkach. Przez te lata kolarze odnosili sporo sukcesów, również na arenie międzynarodowej, a było to możliwe między innymi dzięki wsparciu potentata rynku obuwniczego i galanteryjnego – firmy CCC.

Niestety decyzją zarządu firmy umowa o współpracy, która wygasła 31 grudnia 2020 roku, nie została przedłużona. Przedstawiciele zespołu próbowali pozyskać alternatywne finansowanie, aby zawodowa grupa kolarska mogła przetrwać, jednak negocjacje ze sponsorami zakończyły się fiaskiem. W związku z tym podjęto decyzję o rozwiązaniu grupy, a kolarze dostali wolną rękę w poszukiwaniu nowych pracodawców. Projekt oficjalnie został zawieszony, ponieważ osoby związane z kolarskim CCC liczą na to, że sytuacja pandemiczna wróci do normalności i wówczas znów możliwe będzie pozyskanie odpowiedniego finansowania, które pozwoli rywalizować zarówno na polskim oraz światowym podwórku i znów dołączyć do kolarskiego peletonu.

CCC Team wycofuje się z World Touru po dwóch latach

Rok 2020 był jednocześnie drugim i ostatnim sezonem występów kolarzy CCC Team w światowej, kolarskiej Ekstraklasie, czyli w wyścigach UCI World Tour. W 2018 grupa CCC wykupiła licencję drużyny BMC Racing Team, jednak po niespełna dwóch latach wyścigów, sytuacja ekonomiczna oraz pandemia koronawirusa również w tym wypadku zmusiły przedstawicieli głównego sponsora do wycofania się ze wspierania zawodowego sportu. Już na początku roku, gdy kolarstwo było w zawieszeniu, coraz głośniej mówiło się o tym, że to ostatnie miesiące funkcjonowania CCC Team w World Tourze, a kolarze mogli poszukiwać innych pracodawców. W zespole nastąpiły cięcia wynagrodzeń, co również wprowadzało nerwową atmosferę.

Występy w World Tourze to nie tylko prestiż, ale również bardzo wysokie koszty stałe, które w obecnej sytuacji były niemożliwe do utrzymania. Jeszcze w 2020 roku licencję CCC Team na występy w World Tour wykupiła ekipa Circus-Wanty Gobert. To symboliczny koniec pewnej epoki w polskim kolarstwie. Grupa CCC od 20 lat startowała na różnym szczeblu wyścigów kolarskich, a ich ukoronowaniem była dwuletnia obecność CCC Team w World Tourze. To pierwszy taki przypadek w historii polskiego kolarstwa, co bez dwóch zdań warto podkreślić. Niestety trudna sytuacja finansowa grupy oraz zawirowania w światowej gospodarce sprawiły, że przygoda CCC z kolarską elitą trwała tylko 2 lata. Kto wie, może za jakiś czas znów polska drużyna wystąpi w kolarskiej lidze mistrzów, a w polskim środowisku znajdzie się następca drużynowego lidera polskiego kolarstwa.