Katarzyna Niewiadoma została mistrzynią świata w kolarstwie gravelowym

Katarzyna Niewiadoma została mistrzynią świata w kolarstwie gravelowym

26 października, 2023 Aktualności 0
Katarzyna Niewiadoma została mistrzynią świata w kolarstwie gravelowym

7 października 2023 – ta data z pewnością zapisze się w historii kobiecego kolarstwa w Polsce. Wszystko za sprawą Katarzyny Niewiadomej. Reprezentantka Polski właśnie tego dnia sięgnęła po tytuł mistrzyni świata w kolarstwie gravelowym, wyprzedzając takie znakomite zawodniczki jak Holenderkę Demi Vollering i Włoszkę Silvię Persico. Czym jest kolarstwo gravelove? Wyjaśniamy w dalszej części artykułu.

Co to jest kolarstwo gravelowe?

Region Wenecji Euganejskiej, a dokładnie Pieve di Soligo, to tam najlepsi kolarze i kolarki rywalizowali o medale tegorocznych mistrzostw świata w kolarstwie gravelovym. Dla niewtajemniczonych spieszymy z wyjaśnieniem, iż kolarstwo gravelove polega na ściganiu się po drogach gruntowych i szutrowych. W tego typu rywalizacji kolarze i kolarki zamieniają kolarzówki znane z wyścigów szosowych na bardziej zaawansowane modele rowerów, charakteryzujące się grubszymi oponami. Warto w tym miejscu dodać, że zawody te po raz drugi miały rangę oficjalnych mistrzostw świata (UCI). To pokazuje również, że zawody rowerowe i ogólnie rowery w damskim wydaniu cieszą się coraz większą popularnością.

Katarzyna Niewiadoma ze złotym medalem

Trzeba przyznać, że epilog tegorocznego sezonu w kobiecym kolarstwie był wyjątkowo wymagający. Najlepsze kolarki rywalizujące na co dzień w wyścigach szosowych, tym razem musiały zmierzyć się z wyjątkowo trudnym profilem trasy podczas gravelovych MŚ we Włoszech. Organizatorzy zadbali o to, aby rywalizacja o medale tej imprezy do końca trzymała w napięciu.

Zawodniczki miały do pokonania w sumie 140 kilometrów. Trasa od samego startu stanowiła spore wyzwanie. Najlepiej poradziła sobie z nią, a do tego z niewyobrażalnym zmęczeniem i piekielnie silnymi rywalkami, Katarzyna Niewiadoma zostając mistrzynią świata w kolarstwie gravelowym. Miało to miejsce 7 października 2023. Tytuł mistrzyni świata w kolarstwie gravelowym.

Brzmi dumnie, prawda? Nie mogłoby być w ogóle o tym mowy, gdyby nie fantastyczna postawa Polki od początku rywalizacji. Katarzyna Niewiadoma miała świadomość skali trudności na trasie oraz klasy przeciwniczek. Najlepsza polska kolarka zaraz po starcie wyścigu znalazła się w ścisłej grupie zawodniczek nadających ton rywalizacji. Oprócz naszej reprezentantki w czołówce były także, między innymi Holenderka Demi Vollering i Włoszka Silvia Persico. Właśnie ta trójka do samego końca walczyła o najważniejsze rozstrzygnięcia. Jak się okazało kluczowy dla losów wyścigu, był atak Katarzyny Niewiadomej. Polka zdecydowała się na tę śmiałą próbę 25 kilometrów przed metą. Niebywała determinacja, siła charakteru, perfekcyjne przygotowanie kondycyjne i fantastyczna jazda – to wszystko złożyło się na złoty medal Katarzyny Niewiadomej. Polka zdobyła złoto w kolarstwie gravelowym wyprzedzając na finiszu Demi Vollering i Silvię Persico. Właśnie tak wyglądało podium tych zawodów.

Warto dodać, że Katarzyna Niewiadoma mistrzynią świata w tej odmianie kolarstwa została po raz pierwszy w karierze. To nie wszystko. W sobotę, 7 października 2023 na trasie wyścigu oprócz Niewiadomej rywalizowała także Barbara Borowiecka i Karolina Migoń. Zawodniczki zaprezentowały się całkiem nieźle, zajmując odpowiednio 31. i 35 miejsce.

Katarzyna Niewiadoma – wcześniejsze osiągnięcia

Wracając na koniec, do wcześniej wspomnianej Katarzyny Niewiadomej. Wywalczony przez nią tytuł mistrzyni świata w sobotę 7 paździerrnika 2023 w kolarstwie grvelovym stanowi znakomite ukoronowanie całego sezonu. Przypomnijmy, że wcześniej Polka znalazła się na podium kobiecego Tour de France obok Demi Vollering oraz zajęła 2. miejsce podczas Tour de Romandie.