5 najbardziej znanych turniejów kolarskich na świecie

5 najbardziej znanych turniejów kolarskich na świecie

19 stycznia, 2024 Skarb Kibica 0
5 najbardziej znanych turniejów kolarskich na świecie

Za oknami jeszcze co prawda aura zimowa, ale są tacy, którzy z utęsknieniem wyczekują okresu wiosenno-letniego. Wtedy do gry wchodzi kolarstwo. Najlepsi kolarze świata rywalizują na trasie prestiżowych wyścigów. Tour de France, Giro d’Italia, Vuelta a Espana, Paryż-Roubaix, Liege-Bastogne-Liege. Właśnie te wyścigi, stanowiące swoisty turniej kolarski zdominują poniższy tekst.

5 najbardziej znanych turniejów kolarskich

Tour de France

W świecie kolarstwa są wydarzenia, których przedstawiać nie trzeba. Zamiast słownej otoczki, dużo lepiej odda to bogata historia i wielki prestiż tej imprezy. Mowa tutaj o słynnym wyścigu Tour de France. Ten legendarny w kolarstwie szosowym wyścig, zaliczany do cyklu World Tour od lat wzbudza ogromne emocje. Trudno się dziwić. Wszak mijające w tym roku 111 lat tradycji zobowiązuje. Przez taki ogrom historii tego wyścigu, mieliśmy w nim wszystko, za co fani kochają tę dyscyplinę. Spektakularne ucieczki na trasie, fascynujące pościgi, trzymające w napięciu premie górskie, radość zwycięzców, żal i rezygnacje przegranych. Od dwóch lat ten zaliczany do cyklu World Tour wyścig kolarski pada łupem Duńczyka Jonasa Vingegaarda. Wcześniej wygrywali w nim tacy wielcy kolarze jak: Alberto Contador, Chris Froome czy Tadej Pogacar. Ciekawostką tegorocznej edycji wyścigu jest fakt, że po raz pierwszy od 1974 roku ten elitarny wyścig nie zakończy się w Paryżu, tak jak miało to miejsce do tej pory, a w Nicei. Zmiana ta ma związek z przygotowaniami Paryża do tegorocznych IO.

Giro d’Italia

Drugi po Tour de France wyścig kolarski zaliczany do kategorii wyścigu z cyklu Grand Tour. W tym roku od 4 do 26 maja kolarze ścigać będą się w ramach 107. edycji Giro d’ Italia. Tegoroczny wyścig wystartuje w miejscowości Venaria Reale, a zakończy się w Rzymie. Trasa liczy w sumie 3321 kilometrów. Najdłuższy, liczący 220 kilometrów 16. etap, będzie prowadził z Manerba del Garda do Livigno.

Vuelta a España

Trzecie pod względem ważności, po Tour de France i Giro d’Italia, wydarzenie w świecie kolarskim. Start tegorocznej Vuelty zaplanowany jest w dniach 17 sierpnia – 8 września. Na starcie 79. edycji wyścigu zobaczymy na pewno czołowych zawodników grup kolarskich. Oficjalnego potwierdzenia kto to będzie jeszcze nie ma. Możemy być pewni, że od startu do mety każdego z etapów będziemy świadkami zaciętej walki o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej tego wyścigu.

Paryż-Roubaix

W tegorocznym kalendarzu kolarskim oprócz wspomnianych wyżej wielkich gonitw kolarskich, na wielbicieli ścigania się na dwóch kółkach, czekają również inne, nie mniej istotne wydarzenia związane z kolarstwem szosowym. Mowa tutaj o wyścigu Paryż-Roubaix. Każdego roku organizatorzy tego wydarzenia robią wszystko, poprzez dobór etapów, selekcje zawodników, aby emocje na mecie sięgały zenitu.

Liège-Bastogne-Liège

Tego typu wyścigi jak Liege-Bastogne-Liege, mimo tego, że mniejsze rangą niż Tour de France, Giro d’Italia, czy Vuelta, również potrafią przyciągnąć uwagę kibiców. W takich wyścigach jak Liege-Bastogne-Liege, mają szanse pokazać się wszystkie grupy i uczestnicy, a nie tylko liderzy poszczególnych formacji. Gra idzie tutaj nie tylko o cenne punkty, ale także poszczególne koszulki, w tym najaktywniejszego kolarza.