Vuelta a Espana 2021

Vuelta a Espana 2021

11 sierpnia, 2021 Aktualności 0
La Vuelta a Espana 2021

Vuelta a España 2021 to już 76 edycja tego trzytygodniowego wyścigu kolarskiego, który wspólnie z Tour de France i Giro d’Italia zaliczany jest do grona wielkich tourów. Tegoroczny wyścig będzie wyjątkowy, ponieważ rozpocznie się dosłownie kilkanaście dni po ostatnich zmaganiach kolarzy na trasach Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020. Zapraszamy na krótki artykuł z najważniejszymi informacjami o zbliżającym się wyścigu kolarskim dookoła Hiszpanii.

Kiedy rozegrany zostanie wyścigu Vuelta a España 2021?

Vuelta 2021 rozpocznie się 14 sierpnia, a finał wyścigu przewidziany jest dopiero na 5 września. W tym czasie najlepsi kolarze świata pokonają łącznie dystans ponad 3336 kilometrów, który podzielony zostanie na 21 etapów. Wyścig dookoła Hiszpanii to 24 z 33 wyścigów w tegorocznym kalendarzu UCI World Tour. Kolarze zmagania rozpoczną w Burgos na północy Hiszpanii i po przejechaniu pętli wokół kraju, zakończą zmagania na szosie w Santiago de Compostela. W trakcie wyścigu odbędzie się 21 etapów, które będą przeplatane dwoma dniami wolnego. Kalendarz imprezy składa się z dwóch etapów jazdy indywidualnej na czas, która rozpocznie i zakończy tegoroczną Vueltę. Ponadto organizatorzy przygotowali 8 górskich finiszy.

Pierwsze 9 dni ścigania bez przerwy

W przypadku Vuelta a España 2021, trasa wyścigu znana jest już od kilku miesięcy. Przez pierwsze 9 dni Vuelty kolarze będą ścigali się bez przerwy i już na tym etapie powinno zarysować się to, kto będzie należał do głównych faworytów. Cały wyścig rozpocznie się krótką, ośmiokilometrową, czasówką, której start i meta przewidziane są w Burgos. Drugi etap Vuelty jest płaski i powinien premiować sprinterów na finiszu. Pierwszy większy podjazd znajduje się na trzecim etapie, który zakończony jest premią górską na wysokości 1500 kilometrów. Kolejne dwa etapy również należą do płaskich, dlatego zwycięstwo na nich powinno rozstrzygać się z peletonu na ostatnich metrach trasy.

Podczas szóstego etapu kolarze udadzą się na wschodnie wybrzeże Hiszpanii w okolicach miejscowości Gandia, a meta przewidziana jest na małym wzniesieniu na poziomie 190 metrów nad poziomem morza. Pierwszy tydzień ścigania w Vuelta a España 2021 zostanie zakończony klasycznym górskim etapem z premiami 1,2 i 3 kategorii. To moment, w którym do głosu powinni dojść główni faworyci do wygrania imprezy. Po górskim etapie przyjdzie czas na typowo płaskie ściganie i metę w La Mandze. Ostatni etap przed dniem przerwy, znów będzie typowo górskim wyzwaniem dla kolarzy z metą ulokowaną na Alto de Velefique na wysokości 1800 metrów. Po tym trudnym etapie kolarze będa mogli skorzystać z pierwszego dnia przerwy podczas Vuelty.

Kolejne 6 dni zmagań i czas najważniejszych rozstrzygnięć

Po dniu przerwy przyjdzie czas na kolejne 6 dni intensywnego ścigania. Pierwszy z etapów w drugim cyklu Vuelty będzie przez długi odcinek płaski, jednak na kilkanaście kilometrów przed metą na kolarzy będzie czekała góra. To kolejna szansa do ataku dla wytrawnych górali. Etap nr 11 tegorocznej Vuelty rozgrywany będzie już typowo w górach, dlatego na nim również wiele może się rozstrzygnąć. Przewyższenia nie będą jednak na tyle wysokie, by faworyci mogli tu zbyt wiele stracić. Kolejny etap zostanie zakończony w przepięknej Cordobie i na jego trasie znajdą się dwie górskie premie. Finisz będzie jednak zakończony długim, płaskim odcinkiem dlatego tu również nie powinno dochodzić do dużych przetasowań w czołówce.

Kolejny etap drugiego cyklu będzie dniem odpoczynku dla liderów, którzy powinni trzymać się blisko swoich pomocników. Etap ten będzie stosunkowo płaski. Przedostatni etap drugiej części wyścigu jest z typowo górskimi odcinkami. Na trasie na kolarzy czekają premie górskie 1 i 3 kategorii, a meta wyścigu znajduje się na górze Pico Villuercas. Aby do niej dojechać, kolarze będa musieli na ostatnim odcinku pokonać przewyższenie blisko 1000 metrów. Kolejnym kluczowym, dla rozstrzygnięć w tegorocznej Vuelcie, etapem będzie etap 15, który zakończy drugą część wyścigu. Niespełna 200 kilometrów na trasie Navalmoral de la Mata – El Barraco to klasyczny górski etap, z kilkoma górami, gdzie liderzy grup powinny powalczyć o jak najlepszą pozycję wyjściową przed ostatnim tygodniem zmagań. Bardzo często to na tym etapie wyścigu kształtuje się klasyfikacja, która później utrzymuje się do samej mety. Po tym etapie na kolarzy ponownie będzie czekał dzień przerwy.

Ostatnie dni ścigania na Vuelcie 2021

W Vuelta a España 2021, etapy 16-21 będą kończyły rywalizację. Po jednodniowej przerwie, na kolarzy będzie czekał stosunkowo płaski etap z małymi pagórkami, dlatego powinno to być przygotowane do intensywnej rywalizacji na kolejnych odcinkach wyścigu. Pierwszego września rozegrany zostanie 17 etap, na którym znajdują się 4 wymagające góry, dzięki czemu będzie to doskonała szansa do ucieczek, a swoją moc powinni pokazać również faworyci całego touru. Na kolejnym etapie na kolarzy będą czekały jeszcze większe wyzwania, w tym finisz znajdujący się na Altu D’el Gamonteiru na wysokości 1772 metrów nad poziomem morza. Jeżeli do tej pory faworyci będą jechali równo, to prawdopodobnie ten moment wyścigu przesądzi o końcowym zwycięstwie jednego z nich.

Po morderczym podjeździe, kolejny etap będzie stosunkowo płaski i nie powinien być dużym wymaganiem dla liderów swoich grup. Większym wyzwaniem może być przedostatni etap Vuelty 2021, gdzie mimo niskich wzniesień na kolarzy będą czekały bardzo strome podjazdy. To sprawia, że faworyci będą mieli kolejną okazję do tego, by pokazać swoją moc i odjechać rywalom. Rywalizacja we Vuelta a España 2021 zakończy się czasówką z metą wyścigu w Santiago de Compostela.

Kto wystartuje we Vuelta a España 2021?

W wyścigu wystartuje 19 drużyn z UCI WorldTeams, czyli z kolarskiej elity. Poza nimi do udziału w imprezie zaproszone zostały również 4 kolejne zespołu z zaplecza kolarskiej ligi mistrzów. Wśród nich znajdują się Alpecin-Fenix, Burgos BH, Caja Rural-Seguros RGA oraz Euskaltel-Euskadi. Vuelta a España 2021 rozpocznie się zaraz po Igrzyskach Olimpijskich, dlatego wciąż nie mamy oficjalnych składów drużyn. Wiele wskazuje na to, że na trasie pojawi się świeżo upieczony mistrz olimpijski z Tokio 2020, Ekwadorczyk Richard Carapaz z Ineos Grenadiers. Ponadto w tourze powinniśmy zobaczyć również główne gwiazdy Movistaru, czyli Alejandro Valverde i Miguela Angela Lopeza.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że w tegorocznej Vuelcie mogą pojawić się również tacy zawodnicy jak Primoż Roglić, Mikel Landa, Egan Bernal, czy też dwukrotny zwycięzca Tour de France – Tadej Pogacar. Finalne składy poszczególnych ekip powinny być znane już niebawem. Jedno jest pewne. Na trasie tegorocznej Vuelta a España nie zabraknie wielkiego ścigania.