Kolarstwo w zakładach bukmacherskich

Kolarstwo w zakładach bukmacherskich

22 kwietnia, 2021 Skarb Kibica 0
Kolarstwo w zakładach bukmacherskich

Rośnie zainteresowanie kolarstwem w Polsce. Od kilku latach obserwujemy prawdziwy bum, który widać przede wszystkim na ścieżkach rowerowych. Duża w tym zasługa samych kolarzy, na czele z Rafałem Majką, Michałem Kwiatkowskim i wcześniej Mają Włoszczowską, którzy osiągali sukcesy na arenie międzynarodowej. Swoją cegiełkę dołożył także Czesław Lang, czyli organizator Tour de Pologne. Teraz kolarstwem zainteresowały się także zakłady bukmacherskie, oferując możliwość typowania wyścigów. Sprawdź, jak obstawiać kolarstwo.

Zakłady na kolarstwo

Przez długie lata fani kolarstwa w Polsce mogli narzekać na niewielką ilość zakładów bukmacherskich na ich ukochany sport. Obecnie wiele się w tym temacie zmieniło, ponieważ zakłady bukmacherskie oferują możliwość typowania wielu wyścigów kolarskich – nie tylko tych najpopularniejszych.

Jak obstawiać kolarstwo? Możliwości jest kilka

Największą popularnością cieszą się zakłady bukmacherskie związane ze wskazaniem zwycięzcy wyścigu. Nie jest to zadanie proste, ponieważ na starcie każdego wyścigu melduje się około 100 zawodników, a o końcowym sukcesie często decydują sekundy.

Jeszcze większym wyzwaniem jest wskazanie zwycięzców poszczególnych etapów. Z takich zakładów bukmacherskich chętnie korzystają bardziej doświadczeni gracze, którzy na co dzień obserwują kolarskie wyścigi. Żeby odpowiednio postawić pieniądze na zwycięzcę konkretnego etapu należy znać aktualną formę kolarzy, ich charakterystykę, a także dokładnie przeanalizować sam etap.

Bez zbadania tych elementów, może okazać się, że postawimy na będącego w słabej formie sprintera podczas etapu górskiego. Daje to niewielkie szanse na wygraną.

Kolejna opcją obstawiania kolarstwa są zakłady typu H2H. Oznaczają one bezpośredni pojedynek dwóch zawodników. Nie ma przy tym znaczenia, na którym miejscu ostatecznie skończą – z punktu widzenia zakładu liczy się tylko, który z wymienionej w zakładzie dwójki będzie wyżej. 

Zakłady H2H na kolarstwo to ciekawa opcja dla fanów kolarstwa. Mogą oni wykorzystać niewiedzę bukmacherów i typować pozycje mniej znanych zawodników.

Sezon kolarski – kiedy się zaczyna, a kiedy kończy?

Zakłady na kolarstwo

Ogromną zaletą obstawiania kolarstwa jest bardzo długi sezon. Pierwsze wyścigi organizowane są już w styczniu (między innymi australijski Santos Tour Down Under), a zmagania trwają aż do końca października. 

Na 2021 rok, Międzynarodowa Unia Kolarska zaplanowała organizację 35 wyścigów w ramach cyklu UCI WorldTour.

Najważniejsze wyścigi kolarskie

Które wyścigi kolarskie warto typować? Oczywiście te najpopularniejsze, ponieważ przy ich okazji bukmacherzy przygotowują specjalne zakłady oraz wyższe kursy.

Tour de Pologne

Pierwszy wyścig dookoła Polski rozegrany został w 1928 roku, a jego zwycięzcą został czeladnik z Bydgoszczy Feliks Wiącek. Obecnie Tours de Pologne to największa impreza kolarska w naszym kraju. Co roku udział w nim bierze około 150 kolarzy z najlepszych zawodowych ekip. Od 2005 roku TdP zaliczany jest do najbardziej prestiżowych tourów na świecie – wcześniej UCI ProTour, a obecnie UCI WorldTour. 

Sam wyścig Tour de Pologne składa się zazwyczaj z 7 etapów, a jego trasa liczy około 1200 kilometrów. 

Wielu polskich bukmacherów przygotowuje specjalne akcje oraz kursy bukmacherskie z okazji startu TdP.

Tour de France

To zdecydowanie najbardziej znany wyścig kolarski na świecie. Pierwsza edycja Tour de France odbyła się w 1903, co czyni go również jednym z najstarszych wyścigów. Jest organizowany co roku w lipcu lub na przełomie czerwca i lipca na terenie Francji oraz krajów sąsiadujących. Wówczas na starcie trzytygodniowego wyścigu pojawiają się najlepsi kolarze świata.

Swoją popularność Tour de France zawdzięcza dużej skali trudności (21 etapów, etapy w Alpach i Pirenejach, najlepsi kolarze na starcie) oraz ogromnej sile medialnej – każdą edycję pokazuje około 100 kanałów telewizyjnych z całego świata.

Przy okazji tej imprezy, niejeden bukmacher proponuje atrakcyjne kursy – tak robi na przykład bukmacher STS.

Giro d’Italia

To drugi najbardziej prestiżowy wyścig kolarski, obok Tour de France. Organizowany jest na terenie Włoch na przełomie maja i czerwca. Trasa Giro często wybiega poza granice Półwyspu Apenińskiego – tak było na przykład w 2018 roku, kiedy kolarze startowali z Izraela. 

Giro d’Italia to jeden z najbardziej morderczych wyścigów na świecie. Kolarze ścigają się na aż 21 etapach, podczas których pokonują łącznie około 3500 kilometrów. Co ważne, wyścig dookoła Włoch wyróżnia duża różnorodność poszczególnych etapów – od płaskich przeznaczonych dla sprinterów, aż po mordercze podjazdy w Alpach. 

Prowadzący w klasyfikacji lider wyścigi nosi charakterystyczną różową koszulkę tzw. Maglia Rosa

Vuelta a Espana

Ostatni wyścig zaliczany do wielkich tourów kolarskich. Jego trasa prowadzi wokół Hiszpanii i składa z 21 etapów. Są wśród nich etapy płaskie, pośrednie i górskie, a także dwie czasówki. Meta Vuelta a Espana jest tradycyjnie ulokowana w centrum Madrytu.

Podczas Vuelty, oprócz zwycięzcy klasyfikacji generalnej, nagradzany jest również najlepiej punktujący kolarz oraz najlepszy góral. 

Wyścig dookoła Hiszpanii rozgrywany jest na przełomie sierpnia i września. 

Kolarska Liga Mistrzów – UCI WorldTour

Tour de Pologne, Tour de France, Giro d’Italia i Vuelta a Espana to nie jedyne wyścigi, które zaliczane są do kolarskiej ligi mistrzów, czyli UCI WorldTour. W sumie w tegorocznym kalendarzu wyścigów znalazło się miejsce na aż 35 wyścigów. Co ważne, rezultat większości z nich można typować u bukmacherów. Na które wyścigi warto zwrócić uwagę? Oto najpopularniejsze wyścigi jednoetapowe.

  • Mediolan-San Remo – wyścig, który odbywa się w marcu jest pierwszą ważną datą w kalendarzu kolarskim. Ze względu na płaską trasę, wyścig ten jest uwielbiany przez sprinterów. Brak wzniesień nie oznacza, że ten kolarski klasyk jest prosty. Zawodnicy mają do przejechania około 300 kilometrów. W 2017 roku Mediolan-San Remo wygrał Michał Kwiatkowski.
  • Paryż-Roubaix – to zdecydowanie najsłynniejszy i najbardziej wymagający jednodniowy wyścig kolarski. Przez samych kolarzy nazywany jest jako Piekło Północy, ponieważ trasa wytyczona jest po brukowanych drogach. Łącznie kolarze mają do przejechania około 260 kilometrów, z czego ponad 50 kilometrów pokryte jest kamiennym brukiem. Pierwsza edycja Paryż-Roubaix odbyła się w 1896 roku.
  • Liège-Bastogne-Liège – najstarszy wyścig jednoetapowy, jego historia się aż 1892 roku. Podczas tego klasyka, kolarze pokonują około 250 kilometrów. Na trasie znajduje się kilkanaście krótkich, ale bardzo stromych podjazdów zwanych cotes.

Kolarstwo u bukmacherów – różne odmiany

Fani kolarstwa mogą obstawiać nie tylko rezultaty wyścigów szosowych (najpopularniejszej odmiany), ale również innych form. Innymi odmianami kolarstwa są:

  • kolarstwo górskie – kolarze i kolarki rywalizują na rowerach górskich, pokonując trasy zlokalizowane w trudnym terenie. Jest to sport olimpijski.
  • kolarstwo torowe – rywalizacja odbywa się na torach zwanych welodronami przy wykorzystaniu rowerów o 28 calowych kołach. Wymienić można kilka odmian rywalizacji na torze: sprint, Keirin, Madison, wielobój. 

Sporadycznie w ofercie bukmacherów pojawiają się również zakłady na mniej znane odmiany wyścigów kolarskich jak wyścigi BMX, kolarstwo przełajowe lub stunt rowerowy.

Obstawianie kolarstwa. Bukmacher bukmacherowi nierówny

Kolarstwo coraz częściej pojawia się u polskich bukmacherów. Obstawianie wyścigów kolarskich umożliwiają między innymi STS, Fortuna czy BETFAN. Warto jednak zaznaczyć, że każdy z nich ma inną ofertę, dlatego przed postawieniem pieniędzy warto je porównać, analizując kursy.

Obecnie STS ma jedne z najbardziej interesujących zakłady na kolarstwo ma STS. Bukmacher posiada zakłady nie tylko na najpopularniejsze wyścigi jak Tour de Pologne czy Tour de France, ale również na wiele mniejszych. Gracze mogą przy tym obstawiać zwycięzców etapów, zakłady H2H i zwycięzcę całego wyścigu. 

Typowanie kolarstwa – co brać pod uwagę?

Dla początkującego typera obstawianie kolarstwa może wydawać się skomplikowane. W rzeczywiści tak nie jest. Warto jednak poświęcić trochę czasu na analizę, aby typy nie były robione na ślepo.

Zakłady bukmacherskie kolarstwo – co analizować?

  • Charakter etapu – przed obstawianiem rezultatu konkretnego etapu, warto spojrzeć na profil jego trasy. Jeśli przebiega on w terenach górzystych i charakteryzuje się dużą liczbą podjazdów, to faworytami będą tzw. górale. Jeśli natomiast wyścig rozgrywany jest na płaskim, to lepiej postawić na topowego sprintera.
  • Specjalizacja kolarzy – ten punkt analizy jest mocno powiązany z poprzednim. Każdy kolarz posiada swoją specjalizację: jedni lubią czasówki, inni dobrze czują się w górach. Typując zwycięzcę wyścigu, warto to wziąć pod uwagę.
  • Kto jest liderem zespołu – każdy zespół wyznacza swojego lidera na konkretny wyścig. To dla niego pracuje cały zespół, dlatego ma on większe szanse na osiągnięcie sukcesu niż kolarz stricte zadaniowy.
  • Sytuacja w klasyfikacji generalnej – im zawodnicy są bliżej siebie w klasyfikacje generalnej, tym większą presje będą na siebie wywierać. Dlatego obstawiając rezultaty kluczowych etapów, bierz pod uwagę jedynie zawodników z czołówki.
  • Aktualna forma – kolarstwo jest sportem wytrzymałościowym, w którym bardzo wiele zależy od aktualnej formy. Dlatego sprawdź, jak konkretny zawodnik radził sobie w ostatnich tygodniach lub na poprzednich etapach. 

Podsumowanie

Kolarstwo to jeden z najpopularniejszych sportów na świecie – amatorsko uprawia go około miliona ludzi. Fascynację tym sportem dostrzegli bukmacherzy, którzy coraz chętniej proponują zakłady na kolarstwo – dzięki temu możliwe jest obstawienia między innymi Tour de France czy Giro d’Italia.

Co ciekawe, korzystają z nich nie tylko fani dwóch kółek, ale również mniej obeznani z tematem typerzy.